A Penny Saved…

Are you having trouble digging up the money for regular lessons? It could be that you have it, but are spending it elsewhere.

Here’s a look at some places you can save. (Keep in mind that the average lesson ranges from $25 to $50.) You’re spending on…/Could save by…/Approx. savings per month/Bonus

  • Starbucks grande mocha latte. 5 days per week./Brewing coffee at home./$80/You’ll save 400 calories per serving.
  • Burger/Fries value meal, 3 days per week./Brown bagging it./$48/Pack low-fat fare, and shed some pounds.
  • Manicure, twice a month/Having a get-together with girlfriends and doing it for free./ $40/More horse-chat time.
  • Large popcorn at the movies, twice a month./ Bringing own snack or going without./$9/Bring air-popped from home, save 1,150 calories and three days’ worth saturated fat per movie.

Total saved per month : $177 (enough for three to seven lessons!)

[MORE: 5 FINANCIAL TIPS FOR HORSE OWNERS]

CATEGORIES
TAGS
Related Articles
Horse with flies
The Battle of the Bugs
Know Your Enemy: Fly Facts That’ll Help You Fight Back This Summer
Horse in a Stable Box
Freshen Up Your Barn
Tip of the Week: Freshen Up Your Barn
man on horse in the snow
Ride Through Winter
Warm Up to Winter Riding
Woman riding bay horse in an arena
Conquer Fear
The Right “F” Words
Newsletter
Receive news and promotions for Horse & Rider and other Equine Network offers.

"*" indicates required fields

Name*
Country*

Additional Offers

Additional Offers
This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Horse and Rider
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.